چرا زعفران گران است؟ حقایقی جالب در مورد طلای سرخ

ali.piri می 27, 2019 0 Comments
چرا زعفران گران است؟ حقایقی جالب در مورد طلای سرخ

چرا زعفران گران است؟ حقایقی جالب در مورد طلای سرخ

باید بدانید زعفران به جز ایران در مراکش، اسپانیا، ایتالیا، هلند، افغانستان، هند و حتی در آمریکا رشد می کند اما آیا تا بحال به دلیل گران بودن این طلای سرخ فکر کرده اید؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را دریابید.عوامل موثر بر تمایل زعفران کاران به توسعه زعفران:

چرا زعفران گران است؟

زعفران ایرانی با لقب طلای سرخ، قیمت صادراتی بالایی دارد. ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا می باشد. سابقه کشت زعفران در ایران به بیش از 3000 سال قبل باز می گردد. برداشت زعفران به مقدار زیادی نیروی کار فیزیکی نیاز دارد تا گل ها را از زمین برداشت و به بسته بندی نهایی ببرند.

فرآیند برداشت به علاوه مزه متمایز، بو و رنگ آن را به گران ترین چاشنی در دنیا تبدیل می کند. زعفران در آشپز خانه در سراسر دنیا به عنوان رنگ، ادویه مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است به زودی برای اهداف دارویی به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد.

همه چیز درباره زعفران

فقط 453.56 گرم زعفران می تواند 5000 دلار هزینه داشته باشد. این گیاه به راحتی می تواند یک ادویه گران قیمت باشد. ادویه گران قیمت بعدی کدام است؟ وانیل حدود 600 دلار قیمت دارد. بنابراین چه چیزی زعفران را گران قیمت کرده است؟ زعفران ادویه ای است که برداشت آن بسیار سخت است.

زعفران از گل زعفران بدست می آید و هر گلی سه کلاله قرمز دارد که زعفران است. محصول زعفران واقعا پایین است. برای برداشت 1814.24 گرم زعفران در هر جریب باید تعداد زیادی کارگر استخدام کنید. در نهایت برای بدست آوردن 453.56 گرم زعفران باید 170،000 گل را دست چین کنید.

گل های بنفش تنها در طول یک دوره 6 هفته ای از اواخر مهر تا اوایل آذر شکوفه می دهند. همچنین یک زمان خاص برای برداشت زعفران است. وقتی رطوبت نسبی بالاتری در هوا داریم می تواند بر کیفیت زعفران تاثیر بگذارد. هم چنین نور خورشید می تواند ساختار شیمیایی زعفران را بشکند.

بنابراین ترجیح می دهیم هر روز زعفران را برداشت کنیم. 90 % زعفران جهان در زمین های بایر در ایران کشت می شود. کشتی که برداشت آن همه زعفران با زحمت و هزینه صورت می گیرد.

چرا ایران تولید کننده اصلی زعفران است؟

پاسخ واضح است، دلیل خاک و شرایط مناسب و البته نیروی کار ماهر برای برداشت چنین محصول با ارزشی است، البته زعفران تنها در ایران کشت نمی شود بلکه در مراکش، اسپانیا، ایتالیا، هلند، افغانستان، هند و حتی در آمریکا رشد می کند. بیشترین زحمت برای زعفران در ایران کشیده می شود،

چرا که برای بدست آوردن یک کیلو گرم زعفران خشک باید کشاورزان ساعت های طولانی 170،000 دانه گل را از کلاله جدا کنند و با دقت بالایی خشک کنند، علی رقم این زحمات بسیار، کشور اسپانیا بعد از خرید زعفران ایرانی آن رابسته بندی کرده و با قیمت چند برابر به کشورهای دیگر صادر می کند برای همین می گویند ایران یزرگترین تولید کننده و اسپانیا بزرگترین صادر کننده طلای سرخ است.

می دانید آمریکا یکی از کشورهایی است با بیشترین  واردات زعفران؟

اگر چه بسیاری از آمریکایی ها هرگز زعفران نخورده اند اما ایالات متحده 25 تن از این مواد را در سال 2013 و 46 تن در سال 2016 وارد کرده است. باید بدانید زعفران در برابر هوای سرد مقاومت خوبی دارد. پس با این تفاسیر اگر ایالت ورمونت را با لایه ای از پلاستیک بپوشانید، همان وضعیتی را خواهید داشت که در ایران داریم.

زعفران چقدر اهمیت دارد؟

در طول قرن ها ثابت شده است در بسیاری از موقعیت ها مفید است. زعفران اغلب در پخت و پز به کار می رود. به عنوان ایرانی هر روز اززعفران در غذاهای خود استفاده می کنیم و با زعفران زیاد غذا درست می کنیم تا آنجا که نمی توانیم جایگزینی برای طعم زعفران پیدا کنیم.

زعفران جز ایران در کجا رشد می کند؟

زعفران روی برنج، برخی نان ها و برای طعم دار کردن غذاها استفاده می شود. زعفران دارای برخی ترکیبات شیمیایی مانند پیرو کروسین، کروسین و بسیار گران قیمت هستند. آن ها دارای سه جزء اصلی یا ترکیباتی هستند که طعم، رنگ و بوی زعفران را باعث می شود.

هنگامی که در مورد کیفیت زعفران صحبت می کنیم، از لحاظ فنی درباره این سه جزء شیمیایی صحبت می کنیم. زعفران ذاتا چیزی ارزشمند است.

اهمیت زعفران در کشورهای مختلف

از لحاظ تاریخی مردم سعی کرده اند از زرد چوبه، گلبرگ های گل سرخ و گل سوسن به عنوان زعفران استفاده کنند اما طعم و رنگ کاملا متفاوت دارد. زعفران در مقادیر زیاد نیز می تواند یک ماده شادی برانگیز قوی باشد. تحقیقات نشان می دهند مصرف طلای سرخ می تواند به کاهش علائم بیماری آلزایمر و افسردگی و پی ام اس کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *