زعفران

ali.piri فوریه 8, 2019 0 Comments
زعفران

زعفران

زعفران گیاهی است از تیره زنبقیان، ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا را داراست. زعفران گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع 10 تا 30 سانتیمتر است.

از وسط پیاز یا قاعده ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج میشوند. از وسط برگ ها، ساقه گلدار خارج می شوند. از وسط برگ ها، ساقه گلدار خارج شده که به یک تا سه گل منتهی می شود. گلها دارای 6 گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند.

گلها دارای 3 پرچم و یک مادگی منتهی به کلاله سه شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است. قسمت مورد استفاده این گیاه، انتهای خامه و کلاله سه شاخه است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر با طعم کمی تلخ میباشد.

کشت زعفران در ایران به ویژه در شهرستان های قائنات بخصوص روستاهای فندخت، بهناباد، استند، آبیز، اسپاد، اردکول، فردوس، بشرویه، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی و شهرستانهای تربت جام، تایباد، باخرز، تربت حیدریه، گناباد، نیشابور و بجستان، کاشمر، خلیل آباد در استان خراسان رضوی

و به تازگی در استانهای فارس و کرمان و لرستان و قزوین و استان اردبیل و استان آذربایجان شرقی و شهرستان آزاد شهر در استان گلستان کشت میشود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *