تاریخچه کاشت زعفران در ایران

ali.piri ژوئن 6, 2019 0 Comments
تاریخچه کاشت زعفران در ایران

تاریخچه کاشت زعفران در ایران

ایرانیان ضمن صدور زعفران به بسیاری از نقاط جهان باستان، خواص آن را به یونانی ها، رومی ها، چینی ها و اقوام سامی از جمله عرب ها معرفی کردند.  و شیوه زراعت آن را در سده های اول تا چهارم هجری به امت های اسلامی اطراف مدیترانه آموختند. به این ترتیب که نخستین زعفران کاری به وسیله ایرانیان تبعید شده توسط معاویه در نواحی شام دایر شد،سپس کاشت زعفران در شمال آفریقا و اندلس (اسپانیای اسلامی) و صقلیه (سیسیل) رواج یافت و اقوام ایرانی همچون رستمیان و بنو طبری در انتقال فرهنگ زعفران کاری موثر بودند.

مستندات تاریخی تاریخچه زعفران بیانگر این واقعیت است که ایرانیان از روزگاران کهن به زر و زعفران علاقه و توجهی زیاد داشته اند، به طوری که در جشن ها و سرورها و مجالس بزم و نشاط مانند عروسی ها و اعیاد، یا استقبال از بزرگان و زائران زر و زعفران نثار قدم ها می کردند.

در بر پایی با شکوه تر این گونه آئین ها، ضمن آذین بندی و آینه بندان، سکه های زرین و سیمین را به همراه زعفران و گل و نقل بر سر عروس و داماد یا شخصیت های مورد نظر و گاهی همه حاضران در این گونه مراسم می ریختند. در برخی از مراسم زعفران را به تنهایی یا همراه با مشک و عنبر و عود دود می کردند و گلاب می پاشیدند.

در عصر هخامنشیان نیز زعفران برای تزیین گرده های نان و معطر کردن خوراک ها به کار می رفته است. در دوره پارت ها زعفران ایران به یونان و روم فرستاده می شد، بعداََ چین هم از مشتریان زعفران ایران شد. در عصر ساسانیان کاشت زعفران در قم نیز رایج شد و مرغوبیت محصول آن ها شهرت یافت.

در همان روزگار زعفران در پرداخت کاغذهای گران قیمت کاربرد پیدا کرد، اما بیشتر از آن محلول زعفران به عنوان مرکب تحریر استفاده می شد و تا قرن ها در ترکیب مرکب های تحریر مرغوب به کار می رفنه است.

رقبای جدید ایران

اسپانیا حتی یک تن تولید زعفران ندارد ولی حدود یکصد تن در سال 1393 زعفران صادر کرده است. امارات حتی یک مزرعه زعفران ندارد ولی جزء کشور های عمده صادر کننده زعفران جهان است. افغانستان در سال 1370 حتی یک کیلو تولید زعفران نداشت اکنون سخن از 16 تن تولید می زند. افغانستان برای صادرات زعفران خود به آمریکا و هند و چین هیچ مانع تعرفه ای

ندارد، و همچنین زعفران افغانستان که در طول این مدت کم طرفداران زیادی را به خد اختصاص داده از سال 2013 تا کنون در جهان برای سه دوره متوالی بهترین زعفران جهان از لحاظ کیفیت شناخته شده و توانسته رقبای قَدَری چون اسپانیا و ایران را کنار بزند،

به طوری که در ماه مارس 2019 امارات متحده عربی خواستار خرید کل تولیدات زعفران افغانستان به صورت یکجا در آینده ای نزدیک شد. رقبای جدیدی از جمله افغانستان، یونان، مراکش، ترکیه و هند در زمینه تولید و تجارت زعفران فعال شده اند. چین با روش های گلخانه ای به تولید زعفران روی آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *